ГоловнаБібліотекаБюлетеніБюлетень №4

Бюлетень Інституту зернових культур НААН України. – 2014. – №6

Зміст


Землеробство, рослинництво, селекція

  • Черенков А. В., Гасанова І. І., Солодушко М. М.
    ПШЕНИЦЯ ОЗИМА – РОЗВИТОК ТА СЕЛЕКЦІЯ КУЛЬТУРИ В ІСТОРИЧНОМУ АСПЕКТІ.
    Наведена історія пшениці озимої та результати роботи вчених-селекціонерів відомих науково-дослідних установ України. Показана урожайність пшениці озимої в Україні та степовій зоні зокрема у різні за погодними умовами роки.
  • Є. М. Лебідь, О. І. Цилюрик
    ВІДТВОРЕННЯ РОДЮЧОСТІ ЧОРНОЗЕМІВ ТА ПРОДУКТИВНІСТЬ КОРОТКОРОТАЦІЙНИХ СІВОЗМІН СТЕПУ ЗАЛЕЖНО ВІД СИСТЕМИ МУЛЬЧУВАЛЬНОГО ОБРОБІТКУ ГРУНТУ.
    Доведена доцільність впровадження самовідновлювальної системи землеробства із залучен-ням нетрадиційних джерел мінерального живлення рослин. З'ясована ефективність використання післяжнивних решток попередника разом із помірними дозами мінеральних добрив.для забезпечення розширеного відтворення родючості та відновлення природного ґрунтотворення чорноземів в агро-ценозах. Встановлена висока ефективність мілкої (мульчувальної) системи обробітку ґрунту на 12–14 см в 3–5-пільних зерно-паро-просапних сівозмінах для забезпечення високої продуктивності польо-вих культур.
  • М. Я. Кирпа
    МЕТОДОЛОГІЯ ВИЗНАЧЕННЯ І НОРМУВАННЯ ЯКОСТІ НАСІННЯ ( Zea Mais L.) В УКРАЇНІ.
    На підставі ретроспективного аналізу національної системи визначення та нормування сортових і посівних якостей насіння, зокрема кукурудзи, запропоновано здійснювати подальший її розвиток шляхом наближення національних норм до міжнародних вимог – стандартів; обгрунту-вання додаткових показників якості та залучення до сертифікації лабораторій наукових установ з наданням їм права визначати і документувати посівні якості насіння; розроблення та впровадження на підприємствах технічних умов.
  • В. І. Чабан, О. Ю. Подобед
    БАЛАНС МІКРОЕЛЕМЕНТІВ В ІНТЕНСИВНИХ СІВОЗМІНАХ СТЕПОВОЇ ЗОНИ УКРАЇНИ .
    Розраховано баланс мікроелементів в інтенсивних сівозмінах. Встановлено, що при формуванні врожаю сільськогосподарських культур за рахунок потенціалу грунту баланс мікроелементів різко від’ємний. На фоні внесення мінеральних добрив він залишався негативним, а дефіцит Zn зростав на 16–26 %. Проявлялась тенденція до зниження вмісту потенційно доступних форм Mn, Co, Pb, Zn у ґрунті. Наявність в системі удобрення гною сприяє формуванню позитивного балансу МЕ. По органічній системі удобрення перевищення надходження Zn, Cu, Mn над їх виносом врожаями становить 2,6–9,5 раза.
  • A. D. Gyrka
    ENVIRONMENTAL CROP VARIETY TESTING OF SPRING SMALL CEREALS IN NORTHERN STEPPE OF UKRAINE .
    The results of the analysis of available variety assortment and grain yields of different varieties of spring small cereals: barley, oat, wheat and triticale in the environmental crop variety testing, depending on the changing hydrothermal conditions are presented. Marked the varieties, which characterized by stable realization of genetic potential of grain yield in a wide range of variation of average air temperatures and conditions water provision.
  • Є. І. Бєліков, Т. Г. Купріченкова, О. С. Гуманенко
    ГУСТОТА СТОЯННЯ РОСЛИН ЯК ФАКТОР ВИЗНАЧЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПЛАСТИЧНОСТІ ТА АДАПТИВНОЇ ЗДАТНОСТІ РАННЬОСТИГЛИХ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ.
    Наведені результати вивчення оптимальної густоти стояння рослин ранньостиглих гібридів кукурудзи в зоні північного Степу України. Встановлено, що в середньому за 3 роки для всіх гібридів кукурудзи оптимальною була густота 55 тис. рослин/га. Густота стояння рослин як фактор екологічного градієнта дала можливість виявити потенціал врожайності гібридів та їхню реакцію на зміну умов вирощування. Високопластичними, але нестабільними були гібриди Жайвір 198 МВ та Ельф 197 МВ, стабільним – гібрид Дніпровський 181 СВ, а гібрид Діана 180 СВ – пластичним і стабільним водночас. Аналіз середовища показав, що в даному досліді були 2 типи фону: аналізуючий і стабілізуючий. Перший мав місце як за сприятливих погодних умов, так і за стресових, а інший – в середні за умовами роки. У сприятливі за погодними умовами роки найкраще розкрився генетичний потенціал гібридів кукурудзи при густоті 55 тис. рослин/га, а на фоні стресових погодних умов за густоти стояння 65 тис. рослин/га вдалося виявити жаро- і посухостійкі гібриди.
  • В. С. Циков, Ю. І. Ткаліч
    ШКОДОЧИННІСТЬ СЕГЕТАЛЬНО-РУДЕРАЛЬНИХ БУР’ЯНІВ.
    З'ясовано особливості забур’яненості сільськогосподарських угідь зони Степу. Встановлена кількість видів, які суттєво знижують врожаї культурних рослин. Надані пропозиції щодо змен-шення потенційної забур’яненості чорноземів.
  • В. Ю. Черчель, А. В. Алдошин, О. І. Лященко
    ЯЧМІНЬ – СТАН ВИРОБНИЦТВА, НОВІ СОРТИ І МОЖЛИВОСТІ.
    Висвітлені напрямки використання ячменю ярого, наведено його біологію. Показана динаміка посівних площ цієї важливої зернової культури. Зроблено економічний аналіз виробництва ячменю ярого. Охарактеризовано нові сорти Ілот та Совіра, створені на базі ДУ Інститут сільського гос-подарства, та з'ясовані їхні переваги.
  • М. П. Ніценко
    ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ВИСОКОПРОДУКТИВНИХ ПОСІВІВ СОНЯШНИКУ ПРИ ЗМІНІ ШИРИНИ МІЖРЯДЬ І ГУСТОТИ СТОЯННЯ РОСЛИН.
    Дослідами встановлено, що в умовах Степу соняшник можна вирощувати як зі стандартними міжряддями 70 см, так і звуженими – до 35 см. Найбільша врожайність (3,55 т/га) формується за сівби з міжряддями 35 см при густоті 75 тис. рослин/га, де форма площі живлення наближається до квадрата (35 × 38 см).
  • М. Я. Кирпа, Ю. С. Базілєва
    ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОДІВ ОЦІНКИ ЯКОСТІ НАСІННЯ КУКУРУДЗИ.
    Розглянуто відомі методи виявлення ушкодженого насіння сільськогосподарських культур. Розроблено і запропоновано для кукурудзи метод прямого перегляду насіння через лупу. Класифіковані травми та встановлені наслідки їх впливу на якість та вихід посівного матеріалу гібридів кукурудзи.
  • М. І. Дудка
    ПОРІВНЯЛЬНА УРОЖАЙНІСТЬ ОДНОВИДОВИХ І СУМІСНИХ ПІЗНІХ ЯРИХ АГРОФІТОЦЕНОЗІВ З АМАРАНТОМ ПРИ ВИРОЩУВАННІ НА ЗЕЛЕНИЙ КОРМ В ПІВНІЧНОМУ СТЕПУ.
    Наведені результати експериментальних досліджень (2009–2011 рр.) добору пізніх ярих однорічних сільськогосподарських культур з родини тонконогових (Poaceae) для сумісного вирощування їх з амарантом (Amarantus paniculatus) на зелений корм в північному Степу України. Встановлені біометричні показники і морфологічна структура рослин, ботанічний склад та урожайність одновидових і сумісних пізніх ярих агрофітоценозів при вирощуванні їх на зелений корм. За результатами трирічних експериментальних польових досліджень запропоновано в північному Степу для одержання найвищої урожайності зеленої маси та збору абсолютно сухої речовини в пізніх ярих сумісних агрофітоценозах з амарантом, за умови одноукісного використання посівів, як компонент висівати кукурудзу, а двохукісного – сорго цукрове та сорго-суданковий гібрид.
  • С. М. Крамарьов, Г. П. Жемела, С. М. Шакалій
    ПРОДУКТИВНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ М'ЯКОЇ ОЗИМОЇ ЗАЛЕЖНО ВІД МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ В УМОВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ.
    Висвітлено результати досліджень впливу мінерального живлення на фізичні і технологічні показники якості зерна пшениці м’якої озимої (середнє за 2010–2013 рр.) в умовах лівобережного Лісостепу України. З'ясовано, що за рахунок добрив можливо підвищити врожайність культури і вміст білка в зерні. Встановлена тісна кореляційна залежність між кількістю клейковини і вмістом білка в зерні.
  • Ю. І. Ткаліч, І. Д. Ткаліч, О. В. Бочевар
    ГЕРБІЦИДИ В ПОСІВАХ СОНЯШНИКУ З РІЗНОЮ ШИРИНОЮ МІЖРЯДЬ.
    Наведено результати польових дослідів з вивчення ефективності гербіцидів бетанал експерт, харнес і прийомів догляду за посівами соняшнику. Показано, що обприскування рослин у фазі 5–6 пар листків гербіцидом бетанал експерт не призводить до пригнічення росту і розвитку у рослин со-няшнику, але забезпечує знищення дводольних і деяких злакових бур’янів. У посівах зі звуженими міжряддями має місце пригнічення ростових процесів у бур’янів і підвищення врожайності насіння культури.
  • Р. В. Бенда
    ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ ЯЧМЕНЮ ОЗИМОГО ЗАЛЕЖНО ВІД СТРОКІВ СІВБИ ТА МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ.
    Наведено результати експериментальних досліджень з визначення економічної ефективнос-ті вирощування ячменю озимого залежно від строків сівби та мінерального живлення.
  • С. Ф. Артеменко, В. С. Рибка, О. В. Ковтун
    ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ СОЇ ТА КУКУРУДЗИ В СІВОЗМІНАХ КОРОТКОЇ РОТАЦІЇ.
    Наведені результати досліджень з економічної оцінки ефективності вирощування сої та кукурудзи в сівозмінах короткої ротації. В умовах недостатнього зволоження північного Степу України доцільним є перехід до зрівноваженої системи удобрення, яка передбачає застосування в по-мірних дозах мінеральних добрив на фоні чизельного глибокого обробітку ґрунту з ефективною сис-темою захисту посівів вирощуваних культур від бур’янів.
  • Л. М. Десятник, Ф. А. Льоринець, І. Є. Федоренко, І. М. Ліб
    ВПЛИВ ПОПЕРЕДНИКІВ НА УРОЖАЙНІСТЬ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ В СІВОЗМІНАХ СТЕПУ.
    Наведено результати багаторічних досліджень з вивчення впливу попередників на формування урожаю пшениці озимої на 4-х дослідних станціях, що функціонують в різних районах степової зони України. Порівнюється дія попередників на урожай пшениці озимої у роки зі сприятливими і несприятливими погодними умовами.
  • М. М. Тимофєєв, В. Д. Орехівський, О. А. Бєлицька, К. В. Солов’янова
    БІОГЕННА СИСТЕМА ЗЕМЛЕРОБСТВА В АСПЕКТІ РОЗВИТКУ ВІДНОВЛЮВАНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ.
    Встановлено, що відновлювана енергетика в агросфері біогенної системи землеробства буде розвиватися за чотирма напрямками – широкомасштабне відтворення чагарникової біомаси як твердого біопалива для виробництва тепла та електроенергії; будівництво вітряних електро-станцій; впровадження пристроїв для використання тепла концентрованої сонячної енергії від уві-гнутих дзеркал; будівництво геліостанцій та панелей з фотоелементами для перетворення енергії Сонця в електричну енергію.
  • O. М. Okselenko
    SUGAR CORN HYBRIDS PRODUCTIVITY OF DIFFERENT RIPENESS GROUPS DEPENDING ON PLANTS STANDING DENSITY.
    It is established the effect of planting density on biometric parameters, tilling capacity, leaf area, individual plant productivity of different ripeness groups of sugar corn – Spocusa, Surprise, Glamour and Kabanets SV.
  • С. В. Краснєнков, С. В. Березовський, С. С. Носов
    КОНТРОЛЬ ЗАБУР'ЯНЕНОСТІ ПОСІВІВ КУКУРУДЗИ З ВИКОРИСТАННЯМ ҐРУНТОВИХ І ПІСЛЯСХОДОВИХ ГЕРБІЦИДІВ.
    Наведені результати вивчення ефективності дії ґрунтових і страхових гербіцидів, а також їхніх комбінацій в посівах кукурудзи. Встановлені переваги використання страхових та комбінації ґрунтових і страхових гербіцидів порівняно з препаратами ґрунтової дії шляхом визначення кількості бур'янів в посівах, які продовжували вегетацію після застосування вказаних препаратів. З'я-совано вплив гербіцидів на повітряно-суху масу бур'янів та врожайність зерна кукурудзи.
  • І. І. Гасанова, Конопльова Є. Л., Н. С. Пальчук
    КОРЕЛЯЦІЙНИЙ ЗВ’ЯЗОК МІЖ КІЛЬКІСТЮ АЗОТУ В ЛИСТКАХ РОСЛИН ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ПРОТЯГОМ ВЕГЕТАЦІЇ ТА ВМІСТОМ БІЛКА В ЗЕРНІ .
    Виявлено зв’язок між кількістю азоту в листках протягом вегетації рослин та вмістом білка в зерні різних сортів пшениці озимої, вирощуваних по чорному пару. Між цими показниками простежується тісна позитивна залежність. Найбільші значення коефіцієнт кореляції мав у фазі колосіння: Землячка одеська – 0,75; Золотоколоса – 0,87, Апогей Луганський – 0,95, а найменші – в фазі виходу рослин в трубку.
  • О. О. Іващенко
    ВПЛИВ ІНДУКОВАНИХ ЕНЕРГЕТИЧНИХ СТРЕСІВ НА БІОЛОГІЧНУ ПРОДУКТИВНІСТЬ AMARANTHUS RETROFLEXUS L..
    Узагальнено результати досліджень з вивчення біологічних особливостей реакції молодих рослин щириці звичайної (загнутої) на індуковані енергетичні стреси. Схема досліджень передбачала оцінити вплив падаючого потоку енергії ФАР на біологічну продуктивність рослин щириці звичайної шляхом цілеспрямованого ослаблення його інтенсивності у початковий період вегетації бур'яну. Визначено зміну рівня індукування дис-стресів залежно від глибини енергетичного (світлово-го) дефіциту в початковий період вегетації. Дослідженнями встановлено, що в разі сильних індуко-ваних енергетичних дис-стресів, завданих в початкові етапи онтогенезу, рослини щириці, навіть піс-ля припинення впливу затінення, до кінця вегетації істотно послаблювали ростові процеси.
  • О. В. Яланський, С. М. Остапенко, Н. М. Ісаєва, В. І. Середа
    ПЕРСПЕКТИВНІ ЗРАЗКИ КОРМОВОГО СОРГО.
    Наведені результати випробування нових сортів суданської трави та сорго-суданкових гібридів, які за урожайністю значно перевищують стандарти. Кращі з них будуть розмножені з метою передачі на Державне сортовипробування.
  • Ю. Я. Сидоренко, О. В. Ільєнко, О. В. Бочевар
    ЗБИРАННЯ СХИЛЬНИХ ДО ПОЛЯГАННЯ СОРТІВ ГОРОХУ ПРЯМИМ КОМБАЙНУВАННЯМ В ЗОНІ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Наведені дворічні результати досліджень з вивчення ефективності вирощування в сумісних посівах сортів гороху листочкового і вусатого морфологічного типу. Встановлено, що при висіві на-сіння сортів Харківський еталонний і Харківський янтарний у відсотковому співвідношенні 50:50 або 75:50 відповідно має місце підвищення врожайності та зростання економічної ефективності ви-робництва зерна гороху в товарних посівах.
  • М. М. Солодушко
    ПРОДУКТИВНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ РІЗНИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ В УМОВАХ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ.
    Наведені результати досліджень з вивчення особливостей вирощування різних за походженням сортів пшениці озимої в зоні Степу України. Встановлено, що зерновирообникам найкраще вирощувати за комплексною оцінкою сорти Смуглянка, Епоха одеська, Кірія, Золотоколоса, Благодарка одеська, Богдана, Лист 25, Розкішна.
  • В. О. Компанієць, О. І. Желязков, А. О. Кулик
    МЕТОДИКА ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНА.
    Описаний алгоритм визначення витрат сукупної енергії на виробництво зерна. Проаналізовані сучасні методики розрахунку показників енергетичної ефективності. Наведені нормативні розрахунки енергетичних та матеріально-грошових витрат на вирощування пшениці озимої. Визначені основні напрямки економії енергоресурсів у зерновиробництві.
  • І. О. Кулик
    ОПТИМІЗАЦІЯ МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ РОСЛИН ЯЧМЕНЮ ЯРОГО ПІСЛЯ РІЗНИХ ПОПЕРЕДНИКІВ У ПІВНІЧНОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Вперше в північному Степу України встановлені закономірності росту, розвитку, формуван-ня продуктивного стеблостою, врожайності та якості зерна ячменю ярого продовольчого напряму використання. З'ясована реакція рослин на способи і дози застосування макро- та мікродобрив за вирощування після різних попередників. Наведені оптимальні параметри елементів технології виро-щування,за яких можливо найбільш повно реалізувати генетичний потенціал урожайності і тим самим забезпечити отримання високоякісного зерна цільового призначення. Визначено економічну ефективність удосконалених елементів технології вирощування ячменю ярого в північному Степу.
  • А. Д. Гирка, О. І. Лень, Л. М. Алейнікова
    ПРОДУКТИВНІСТЬ СОЧЕВИЦІ ЗАЛЕЖНО ВІД ІНОКУЛЯЦІЇ НАСІННЯ ТА СИСТЕМИ МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ В УМОВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ.
    Встановлено, що поєднання інокуляції насіння з внесенням мінеральних добрив та позакоре-невим підживленням рослин активізувало процеси росту і розвитку рослин, зумовлювало збільшення кількості бобів і зерен на одній рослині, а також маси 1000 зерен, як результат – врожайність зрос-тала на 0,49–0,90 т/га. Найбільшу врожайність сочевиці отримано у варіанті внесення мінеральних добрив в дозі N10Р40К55.
  • О. О. Вінюков, Е. І. Мамєдова, О. Л. Сіпун, К. В. Солов’янова
    ВПЛИВ ПРЕПАРАТУ СИЗАМ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ ЯЧМЕНЮ ЯРОГО ЗАЛЕЖНО ВІД ФОНУ ЖИВЛЕННЯ.
    Наведені результати досліджень з визначення ефективності використання мікродобрива сизам для підвищення зернової продуктивності рослин ячменю ярого. Виявлено, що застосування пре-парату як на мінеральному фоні живлення, так і на неудобреному забезпечує формування опти-мальних біометричних показників та елементів структури врожайності у рослин ячменю ярого, як наслідок – зростає врожайність зерна в посушливих умовах східної частини північного Степу.

Зоотехнія, ветеринарія

  • В. С. Козир, Г. Г. Дімчя, А. Н. Майстренко
    ОРГАНІЗАЦІЯ РАЦІОНАЛЬНОЇ ГОДІВЛІ ХУДОБИ.
    Для підвищення молочної продуктивності та відтворної здатності корів доведена обов’яз-кова необхідність використання зелених кормів в раціонах корів та запропоновано схему виготов-лення кормових добавок і преміксів згідно з авторською методологією складання їх рецептур.
  • В. С. Козир, Г. Г. Дімчя, А. Н. Майстренко
    ОРГАНІЗАЦІЯ РАЦІОНАЛЬНОЇ ГОДІВЛІ ХУДОБИ.
    Для підвищення молочної продуктивності та відтворної здатності корів доведена обов’яз-кова необхідність використання зелених кормів в раціонах корів та запропоновано схему виготов-лення кормових добавок і преміксів згідно з авторською методологією складання їх рецептур.
  • О. В. Сокрут, С. Є. Чернявський
    ВИКОРИСТАННЯ РІЗНИХ КОМПОНЕНТІВ ОРГАНІЧНОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ БІОГАЗОВИХ УСТАНОВОК.
    Проаналізовано сучасний стан розвитку біогазових систем у світі та перспективи їх використання у тваринницькій галузі України. Розглянуто технологічні особливості виробництва біогазу. На прикладі компанії “Агро-Овен”, що на Дніпропетровщині, показано впровадження та ефективне застосування біогазової установки.
  • В. С. Козир, О. В. Денисюк, П. Т. Чегорка
    ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ КОРМОВОЇ ПОВЕДІНКИ У ТЕЛИЦЬ УКРАЇНСЬКОЇ М’ЯСНОЇ ПОРОДИ.
    Досліджено особливості поведінки корів української м’ясної породи та їх телят. Визначено залежність росту телиць в ранньому онтогенезі від особливостей поведінки.
  • V. S. Kozyr, P. P. Antonenko, Y. O. Filippov
    THE INFLUENCE OF PHYTOPREPARATIONS ON ANIMALS IMMUNITY AND PRODUCTIVITY RAISING.
    Immunity enhancing and animals productivity raising under the natural phytopreparations influence was studied on red steppe breed calves of 2,5 months of age.
  • Н. В. Біла, Т. В. Маршалкіна, Т. В. Колбасіна
    ОЦІНКА РИЗИКІВ ЕПІЗООТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ У СВИНАРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.
    Результати лабораторних досліджень свідчать про важливість оптимізації контрольних точок моніторингу в свинарських господарствах за критерієм максимального вмісту збудника ОНХС та мінімального – іншої мікрофлори, що маскує його присутність. З'ясовано, що у Дніпропетровській області найбільш поширеними збудниками бактеріальних інфекцій, здатних маскувати присутність збудника ОНХС, є E. сoli, Proteus spp., Staphylococcus, Pasteurella multocida, Salmonella spp., Pseudomona aerugіnosa, Streptococcus spp. Припущення щодо розвитку об’єкта дослідження – пошук надійних заходів діагностики, профілактики та боротьби з інфекційними хворобами свиней.
  • Зміст.
  • Титульний.
  • Анотації.
  • Annotation.
  • Обкладинка.