ГоловнаНовини

15 травня 2020

Погодні умови та перспективи врожаю озимини на Півдні України

Матеріали підготовлені завідуючим лабораторії ДУ ІЗК НААН

Солодушко М. М.

На думку багатьох спеціалістів-кліматологів в Україні існує велика ймовірність того, що подібні посухи останніх років будуть повторюватися протягом наступного десятиліття. Такі теплі і безсніжні зими, як минула, будуть спостерігатися все частіше, а тому аграрії-зерновиробники повинні передбачати погодні наслідки та якомога ретельніше враховувати всі тонкощі технологічного процесу при вирощуванні тієї чи іншої сільськогосподарської культури.

У квітні в Україні переважали доволі складні, часом несприятливі агрометеорологічні умови для росту та розвитку рослин. Такі умови склалися внаслідок дефіциту опадів, великих коливань температури повітря (від нічних морозів до високих денних температур), інтенсивних та тривалих заморозків, суховійних явищ.

За період березень–квітень кількість опадів в Україні не перевищила в основному 30–50 % кліматичної норми, у південних областях – 10–30 % норми, при цьому в багатьох районах Одеської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей за цей період часу ефективних опадів майже не спостерігалося. Внаслідок цього відбувалася стрімка витрата продуктивної вологи із усіх шарів ґрунту під озимими зерновими культурами

На завершення квітня та на початку травня місяця повітряна і ґрунтова посухи різної інтенсивності відмічалися на території південних та центральних областей. На багатьох площах в орному шарі ґрунту (0–20 см) запаси вологи були вичерпані повністю, в метровому – знизилися до 20–40 мм. В результаті таких аномальних погодних умов в південній частині країни суттєво збільшилися площі із пошкодженими від посухи посівами, негативна дія якої посилювалася заморозками та інтенсивними вітрами. Найгірша ситуація склалася в Одеській області, де в окремих районах посуха тривала ще з другої половини літа 2019 р. В зв’язку цим, стан ранніх зернових культур на більшості території Одещини характеризувався як незадовільний, мала місце повна загибель посівів, зокрема, пшениці озимої. Найгірша ситуація склалася на півдні області, де загинуло більше половини озимих культур, причому в Придунав'ї – до 80 %.

Дощі різної інтенсивності, які розпочалися в кінці квітня і тривали впродовж першої декади травня, розподілялися на території країни вкрай нерівномірно, більше опадів випало в північних, західних, центральних та північно-східних областях, де стан озимих культур значно покращився.

Разом з тим, на Півдні: в Одеській, Херсонській, більшій частині Миколаївської та Запорізької областей, за виключенням окремих районів, кількість атмосферної вологи виявилася недостатньою, а тому посуха нікуди не поділася і ситуація залишається доволі складною.

На сьогоднішній день на більшості посівних площ рослини пшениці озимої знаходяться на початку фази колосіння, ячменю озимого – у фазі колосіння, а тому якщо посуха утримається у травні та червні, значні збитки можуть отримати не тільки аграрії Півдня, але й центральної та північної частин Степу і навіть окремих областей Лісостепу.

На завершення хотілося б зазначити, що в ряді господарств причиною слабкого і незадовільного стану посівів озимих зернових культур у цьому році є не тільки погодні умови, які стали тільки своєрідним лакмусовим папером, але й технологічні помилки, які проявилися на фоні несприятливого гідротермічного режиму у весняний період. В першу чергу це стосується сортового складу, попередників, строків сівби, глибини заробки насіння та рівня мінерального живлення на час сівби, що в кінцевому рахунку визначає стан посівів перед зимівлею. Раніше саме зимовий період екзаменував аграріїв щодо дотримання технології вирощування озимини, але останніми роками зими стали теплими і сприятливими, а тому за всі недоліки в агротехніці зерновиробники змушені відповідати в першій половині весняно-літньої вегетації.

Повернутися до списку