ГоловнаНовини

06 червня 2020

ІНФОРМАЦІЯ

про погодні умови та стан рослин зернових культур на 5 червня 2020 року

За даними регіонального ЦГМ на Дніпропетровщині в третій декаді травня спостерігалась аномально холодна, як для цієї пори року, з частими дощами різної інтенсивності та грозами погода. Середньодобові температури повітря були на 1–7 °С нижчі за норму і знаходились у межах 9–17 °С тепла. Середня температура повітря за декаду виявилась на 3–4 °С нижчою за середню багаторічну і становила по області від 13,1 до 14,3 °С. Максимальна температура в найтепліші дні другої половини декади підвищувалась по області до 22–26 °С, а на поверхні ґрунту вона досягала 38–50 °С. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі в першій п’ятиденці декади знижувалась по області до 1–4 °С тепла. На поверхні ґрунту та на висоті 2 см місцями по області відмічались заморозки інтенсивністю 0–2 °С морозу.

Температурний режим звітної декади виявився на 6–7 °С нижчий за температурний режим відповідної декади минулого року. Опади різної інтенсивності спостерігались протягом 6–8 діб, загалом носили зливовий характер і розподілялись по території дуже нерівномірно. Сума їх за декаду на переважній частині області склала 21–50 мм (110–265 % декадної норми), на півночі та місцями в центральних районах – 51–85 мм (270–450 % декадної норми).

Середня відносна вологість повітря за декаду становила 69–75 %. Протягом 1–2 діб в багатьох районах області спостерігалось зниження відносної вологості повітря до 30 % і нижче.

Загалом у травні на Дніпропетровщині спостерігалась аномально холодна та волога погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1–7 °С були нижчі за норму і становили 7–12 °С тепла. Мінімальна температура в найхолодніші ночі в першій половині останньої декади травня знижувалась по області переважно до 1–4 °С. 22–24 травня на поверхні ґрунту та на висоті 2 см відмічались заморозки інтенсивністю до -2 °С. В найтепліший період першої п’ятиденки місяця максимальна температура повітря підвищувалась по області до 26–27 °С.

Середня температура повітря за травень виявилась на 1–2 °С нижчою за норму і становила по області 13,5–15,0 °С тепла.

Впродовж третьої декади травня агрометеорологічні умови для росту та розвитку рослин сільськогосподарських культур були задовільні. Вегетація їх відбувалась при достатній вологозабезпеченості, але за недостатнього теплового ресурсу. Понижений температурний режим певною мірою загальмував темпи розвитку всіх сільськогосподарських культур.

Після дощів запаси продуктивної вологи в ґрунті на завершення третьої декади травня під озимими зерновими культурами після різних попередників в метровому шарі значно покращилися і здебільшого були близькими до середньобагаторічних значень та становили 60–110 мм, на південному заході та в північній частині області недостатніми – 41–42 мм.

Обстеження посівів озимих зернових культур показало, що на завершення травня пшениця озима на більшості посівних площ знаходилася в кінці фази цвітіння – на початку формування зернівки. У рослин ранньостиглих сортів відмічалося завершення формування зернівки. В порівнянні з минулим роком випередження проходження фенологічних фаз росту і розвитку рослин озимих зернових культур, що спостерігалося по завершенні квітня, на початок червня майже невілювалося, чому сприяла прохолодна та волога погода у травні.

За попередніми даними величина біологічного врожаю більшості сортів пшениці озимої, які висівалися в оптимальні строки після кращих попередників, варіює від 6,0 до 7,7 т/га; після непарових попередників – від 3,3 до 5,1 т/га. Проте, як відомо, господарський врожай буде нижчим за біологічний щонайменше на 10–15 %, а за несприятливих умов збирання різниця у кількості вирощеного і зібраного зерна може бути значно суттєвішою.

На сьогоднішній день стан озимих зернових культур на більшості площ залишається добрим та задовільним.

Завдяки постійному зволоженню посівного шару та оптимальних температур повітря у рослин ярих зернових культур сформувалась добре розвинута вторинна коренева система, що відповідним чином позначилось на прирості вегетативної маси та є передумовою одержання доброго врожаю. На даний час виколосились ранньостиглі сорти ячменю ярого Сталкер, Созонівський, Святомихайлівський, сформувавши повноцінний колос. Умови для формування та наливу зерна у ячменю ярого цілком задовільні. Рослини вівса і тритикале ярого сформували прапорцевий лист. Рослини гороху помітно добавили в рості і сорт Царевич вступив у фазу бутонізації. Понижені температури повітря та опади на даний час не сприяють розвитку шкідників у посівах ярих зернових культур.

Запаси продуктивної вологи під кукурудзою на 28 травня в шарі ґрунту 0–50 см на правобережжі були оптимальні і визначались 70–77 мм, на лівобережжі – задовільні 45–50 мм, в метровому шарі відповідно 115 та 160 мм.

Біометричний моніторинг стану посівів кукурудзи показав, що гібриди різних груп стиглості чутливо реагували на строки сівби відповідними морфологічними параметрами.

Рослини кукурудзи календарно надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) мають висоту 27,0–35,0 см та сформували по 6,0 (середньопізні гібриди) – 7,5 шт. листків на рослині (ранньостиглі гібриди), а оптимального строку (середина третьої декади квітня) мають висоту рослин 22,0–29,0 см, сформували по 5,0–6,5 шт. листків на рослині, за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) мають висоту рослин 16,0–19,0 см, сформували по 3,5–4,0 шт. листків на рослині.

На даному етапі органогенезу культури в технологічному аспекті на посівах кукурудзи надраннього і раннього строків сівби актуальним є проведення міжрядного обробітку ґрунту та позакореневого підживлення рослин азотно-мікроелементними препаратами. На посівах пізнього строку сівби бажано застосувати післясходові гербіциди.

Враховуючи гідротермічні умови фактичний стан гібридів кукурудзи всіх строків сівби на 3 червня 2020 року в межах області можливо характеризувати як добрий.

Стан розвитку шкідників і хвороб. Загальний фітосанітарний стан посівів озимих культур стабільно задовільний. Пшениця озима та ячмінь озимий знаходяться у фазі цвітіння.

В основному, в посівах озимих зернових культур кількість шкідників не перевищує ЕПШ, їх розвиток та розмноження стримує прохолодна погода з рясними опадами. За умов наростання температур вище 18 °С в сонячну погоду є вірогідність активізації клопів, наразі вони, їх яйцекладки та личинки різних віків зустрічаються одинично. Продовжується відродження личинок п’явиць, їх кількість на сортах пшениці озимої складає у середньому 7-8 шт./м2.

Ураження озимих культур борошнистою росою залишається стабільним – у нижньому стеблостої. На ячмені озимому розвиток гельмінтоспоріозних плямистостей (у більшості темно-бура) продовжується і досягає підфлагового та флагового листка.

Ячмінь ярий знаходиться у фазі колосіння. На необроблених посівах ячменю ярого та вівса продовжують шкодити личинки п’явиць, які масово відродилися і активно харчуються (ЕПШ 0,5-1 личинок/стебло).

Зазвичай у даний період починають проводити хімічні обробки гороху проти жуків зерноїдів (брухуса) (ЕПШ на початку бутонізації 2-3 жука на 1 м2 або 15-20 жуків на 100 помахів сачком) і повторно через 7-8 днів. Заодно буде знищено і інших шкідників, які зараз шкодять в посівах.

На сходах кукурудзи шкодять мухи, пошкодженість до 5 % рослин. На відміну від попередніх років, завдяки рясним опадам не виявлено попелиць на сходах соргових культур.

Осередками на сільськогосподарських культурах, узбіччях доріг, краях лісосмуг спостерігається слабкий (1-2 метелики на 50 кроків) літ лучного метелика.

Повернутися до списку