ГоловнаНовини

07 жовтня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

про погодні умови та стан рослин озимих зернових культур на 7 жовтня 2021 року

За даними регіонального ЦГМ в третій декаді вересня та на початку жовтня утримувалась аномально холодна погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 3–7 °С були нижчі за норму і знаходились у межах 7–11 °С, лише в окремі дні в середині декади вони були близькі до звичайної і становили по області 13–14 °С.

Середня температура повітря за третю декаду вересня виявилась на 3–4 °С нижчою за середню багаторічну і становила по області 10,0–11,5 °С.

Наприкінці декади мінімальна температура в найхолодніші ночі знижувалась у повітрі до 1–5 °С, на поверхні ґрунту здебільшого до 1–3 °С тепла, на сході та місцями на заході області відмічались заморозки до -1 °С. Максимальна температура повітря в найтепліші дні в середині декади підвищувалась по області до 19–22 °С, поверхня ґрунту нагрівалась до 25–36 °С. Звітна декада виявилась на 6–7 °С холоднішою за відповідну декаду минулого року.

Опади відмічались щодня в першій половині декади, носили зливовий характер і розподілялись по області нерівномірно. Кількість їх за декаду на переважній частині області склала 1–10 мм (5–60 % декадної норми), на заході та північному заході області 11–20 мм (65–120 % декадної норми).

Загалом, у вересні спостерігалась нестійка та контрастна за температурними показниками, з дефіцитом опадів погода. В першій та останній декадах місяця переважав понижений температурний режим. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1–8 °С були нижчі за норму. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалась по області до 1–4 °С тепла. По м. Дніпро 6 та 7 вересня був перекритий історичний мінімум температури повітря для цих діб на 0,9 та 0,4 °С, який становив відповідно 4,6 та 4,1 °С. На поверхні ґрунту та на висоті 2 см від його поверхні на переважній частини області спостерігались заморозки інтенсивністю до -3 °С.

Теплою виявилась друга декада місяця, середня температура повітря впродовж якої виявилась на 0,6–1,2 °С вищою за середню багаторічну і становила по області 16–18 °С.

Стійкий перехід середньої температури повітря через +15 °С в бік зниження, що в метеорології визначає початок осені, відбувся по області в звичайні строки – 20 вересня.

Середня температура повітря за вересень виявилась на 1,8–2,3 °С нижчою за середню багаторічну і становила по області 14–15 °С тепла.

Кількість опадів у середньому по області у вересні за даними метеостанцій склала 32 мм, або 76 % кліматичної норми.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на кінець звітного періоду під озимими зерновими та на площах, призначених під сівбу озимини після різних попередників, на переважній частині області були достатні і становили 25–27 мм, місцями на півночі та сході області задовільні – 16–17 мм. Проте в посівному шарі ґрунту, зокрема на полях після соняшнику, який є на сьогоднішній день основним попередником для пшениці озимої, вологи надзвичайно мало і недостатньо для отримання своєчасних сходів.

Разом з тим, проведене обстеження посівів озимих зернових культур показало, що після дощів, які відмічалися на початку третьої декади вересня, стан посівів ранніх та оптимальних строків сівби дещо покращився. Особливо це стосується пшениці озимої після чорного пару, гороху та ріпаку, де рослини висотою від 8 до 12 см налічують по 2–3 листки, а частина з них знаходиться на початку фази кущіння.

Значно поступаються за розвитком рослин посівні площі, розміщені після непарових попередників (переважно стерньові колосові та соняшник), де пшениця озима навіть за відносно ранніх строків сівби поки що не утворила повноцінні повні сходи, а тому на полях відмічається т.з. «рябчик». За сівби в оптимальні строки та на початку пізніх насіння переважно знаходиться в сухому ґрунті, очікуючи на достатнє зволоження ґрунту.

Загалом, погодні умови на даний час є недостатньо сприятливими для проростання насіння, росту та розвитку рослин озимих зернових культур, що обумовлено порівняно низьким рівнем зволоження ґрунту на переважній частині області та доволі прохолодною погодою, яка утримується вже тривалий час і супроводжується вітрами різної інтенсивності.

Директор Інституту В. Ю. Черчель

Повернутися до списку