ГоловнаНовини

22 жовтня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

В другій декаді жовтня на Дніпропетровщині утримувалася помірна за температурним режимом з незначною кількістю опадів погода. За даними регіонального ЦГМ середньодобові температури повітря в більшості часу були на 1–2 °С вищими або близькими до норми і знаходилися в межах 9–12 °С, лише в останні 3 дні декади температурні показники на 3–5 °С були нижчими за норму і становили 5–7 °С тепла.

Середня декадна температура повітря виявилась на 0,5–1,0 °С нижчою за середню багаторічну і коливалась в межах 8,5–9,0 °С. Мінімальна температура в найхолодніші ночі наприкінці декади знижувалась у повітрі здебільшого до -1 – -2 °С, а на поверхні ґрунту та на висоті 2 см в цей час відмічались заморозки до -2 – -5 °С. Максимальна температура повітря в найтепліші дні в першій половині декади підвищувалась до 17–20 °С тепла, поверхня ґрунту нагрівалась до 25–34 °С.

Незначні опади у вигляді дощу відмічалися протягом 1–2 діб, їх кількість на переважній частині області склала 1–9 мм (9–70 % від норми).

Середня декадна відносна вологість повітря виявилась високою і становила 68–74 %. Впродовж 3–7 діб в денні години відносна вологість повітря знижувалась до 30 % і нижче.

На значній частині посівних площ пшениці озимої відмічаються нерівномірні сходи, або ж вони повністю відсутні через недостатні запаси продуктивної вологи в посівному та орному шарах ґрунту. Особливо це стосується посівів озимини, яка висівалася після соняшнику, де необхідна волога для проростання насіння у верхніх шарах ґрунту (0–20 см) майже повністю відсутня і знаходиться у межах від 0 до 3 мм.

Також достатньо складний стан посівів відмічається і на полях пшениці озимої після стерньових попередників, де різновікові рослини знаходяться на різних етапах свого розвитку – від появи сходів до утворення 2–3 листків. На більшості полів відмічається т.з. «рябчик», де сходи утворили 55–75 % рослин.

Разом з тим, у задовільному стані знаходяться посіви після кращих попередників – чорного пару, гороху та ріпаку, де сівба пшениці озимої проводилася в ранні та в першій половині оптимальних строків (7–20 вересня). На таких полях рослини знаходяться у фазі кущіння, утворивши від 2 до 4 пагонів. За сівби на початку пізніх строків (3–5 жовтня) у рослин відмічаються повні сходи.

За проведення сівби озимини після соняшнику в другій половині вересня та в першій половині жовтня сходи майже повністю відсутні, що пояснюється перш за все тривалою відсутністю продуктивних опадів (більше 2-х місяців), яка зумовила значну нестачу необхідної вологи для проростання насіння та росту і розвитку рослин.

Загалом, на даний час погодні умови за температурним режимом є сприятливими для озимих зернових культур, але на полях відмічається значний дефіцит агрономічно цінної вологи в ґрунті, що безумовно може негативно позначитися як на результатах перезимівлі рослин, так і на їх продуктивності в наступному році.

Повернутися до списку