ГоловнаНовини

05 листопада 2021

ІНФОРМАЦІЯ

У жовтні утримувалась аномально суха, із нестійким температурним режимом, погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1–6 °С перевищували норму, або були близькі до неї і знаходились у межах 6–14 °С. На початку та в останні дні місяця вони на 1–5 °С були нижчі за норму і становили 1–5 °С тепла. Впродовж третьої декади жовтня мінімальна температура повітря знижувалась до 3–8 °С морозу, а її максимальні значення в окремі дні зростали до 20–22 °С тепла.

Стійкий перехід середньої добової температури повітря через +10 °С в бік зниження відбувся на переважній частині степової зони в період з 6 по 18 жовтня. Середня температура повітря за місяць виявилась близькою до середньої багаторічної і становила 8–10 °С тепла.

Кількість опадів у середньому за жовтень, за даними метеостанцій, склала 4,7 мм або 13 % кліматичної норми. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на 1 листопада під пшеницею озимою після непарових попередників були недостатні і становили 14–17 мм, місцями на півдні незадовільні – 1–4 мм, що зумовило низькі темпи проростання насіння та значно уповільнило ріст та розвиток рослин у посівах, де сівбу здійснили після кращих попередників у ранні та оптимальні строки.

Слід відмітити, що в умовах цьогорічної осені у задовільному стані знаходяться посіви після чорного пару, гороху та ріпаку, де сівба пшениці озимої проводилася в ранні та в першій половині оптимальних строків (7–20 вересня). На таких полях рослини знаходяться у фазі кущіння, утворивши 3–4 пагони та мають розвинену вторинну кореневу систему.

За сівби пшениці озимої після соняшнику сходи майже повністю відсутні, що пояснюється тривалою нестачею продуктивних опадів. Після інших непарових попередників, де озимина висівалася в пізні строки, стан посівів переважно незадовільний, вони строкаті, слабкі та зріджені і відстають у рості та наростанні вегетативної маси.

Опади, які відмічалися у перші дні листопада (від 10 до 15 мм), та наявний підвищений температурний режим дають надію на те, що рослини пшениці озимої та інших озимих зернових культур на значних посівних площах, а саме після соняшнику, зможуть утворити повні сходи та розпочати зимівлю у фазі 2–3 листків.

Директор Інституту Владислав ЧЕРЧЕЛЬ

Повернутися до списку