ГоловнаНовини

22 березня 2022

ІНФОРМАЦІЯ

Про погодні умови та стан рослин озимих зернових культур на 21 березня 2022 року

     За даними регіонального ЦГМ в другій декаді березня на Дніпропетровщині утримувалась аномально холодна, як для цієї пори року, з незначними опадами погода. Середньодобові температури повітря були на 2–10 °С нижчі за норму і коливались у межах від -8 °С на початку декади до +1 °С на час її завершення.

     Середня температура повітря за звітний період виявилась нижчою за кліматичну норму на 4,5–6,0 °С і становила по області 2,0–4,4 °С морозу. Максимальна температура повітря в найтепліші дні 15 та 20 березня підвищувалась до 6–10 °С тепла, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 17–22 °С. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалась до -10 – -14 °С, а поверхня снігу охолоджувалася до -10 – -17 °С. Незначні опади відмічались на початку декади та 17 березня у вигляді снігу. Кількість їх по області склала лише 1–3 мм або 6–20 % середньої багаторічної норми, що не мало позитивного впливу на збільшення запасів продуктивної вологи в грунті.

     Середня відносна вологість повітря становила 62–67 %.

     На початку декади по всій території області зберігався сніговий покрив висотою 1–8 см, який 14 березня з підвищенням температурних показників скрізь зійшов з полів. Середня глибина промерзання ґрунту складала від 6 до 13 см. Такі погодні умови були достатньо сприятливими для проведення підживлення озимих зернових культур по мерзлоталому грунті.

     Озимі культури впродовж другої декади березня перебували в стані зимового спокою, умови для перезимівлі були задовільні. Мінімальні температури ґрунту на глибині залягання вузла кущіння рослин пшениці озимої (3 см) під час найбільшого похолодання нижче 0–3 °С морозу не знижувались і були значно вищими за критичні температури вимерзання озимих зернових культур.

Разом з тим, в результаті зниження температурних показників у рослин озимини збільшилася величина ушкодженої надземної маси і навіть окремих пагонів, що при інтенсивному підвищенні температурних показників, яке очікується найближчим часом, та відсутності продуктивних опадів може негативно позначитися на процесах регенерації їх асиміляційного апарату, а в подальшому і на їх продуктивності. Найбільш небажаним такий розвиток гідротермічних умов може бути для посівів озимих зернових культур після соняшнику, де рослини налічують 3–4 листки, або ж знаходяться на початку фази кущіння і мають слабкорозвинену кореневу систему.

    

  Загалом, на завершення звітного періоду озимі зернові культури знаходилися у порівняно доброму та задовільному стані.

Директор Інституту                                                            Владислав ЧЕРЧЕЛЬ

 

 

Додаткові фото:

Повернутися до списку