ГоловнаНовини

04 квітня 2022

ІНФОРМАЦІЯ

За даними регіонального ЦГМ в третій декаді березня на Дніпропетровщині утримувався підвищений температурний режим та спостерігалася аномально суха, майже без опадів погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1–8 °С перевищували середню багаторічну норму або відповідали їй і коливались у межах від +3 до +14 °С.

Середня температура повітря за декаду виявилась на 1,5–3,0 °С вищою за кліматичну норму і становила по області 6–7 °С тепла. Максимальна температура повітря в найтепліші останні дні березня підвищувалась до 21–22 °С, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 29–37 °С. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалась до 4–8 °С морозу, а на поверхні ґрунту до 7–10 °С морозу.

Незначні опади відмічалися протягом декількох діб. Їх кількість на переважній частині області становила 1–3 мм або 8–20 % декадної норми, на півдні та південному заході області вони були відсутні.

Середня відносна вологість повітря за декаду становила 50–56 %. Протягом 5–9 діб в денні години вона знижувалась до 30 % і нижче.

Особливістю погодних умов третьої декади березня була дуже низька мінімальна відносна вологість повітря – 14–30 %, відсутність впродовж тривалого часу істотних опадів та наявність потужних вітрів, що викликало інтенсивні витрати вологи з ґрунту і виникнення повітряної засухи.

Загалом у березні спостерігалась нестійка, зі значним дефіцитом опадів погода. В першій п’ятиденці та в останній декаді березня середньодобові температури повітря на 1–7 °С перевищували норму або були близькі до неї і коливалась від -1 °С до +7 °С. Максимальна температура повітря в найтепліші дні наприкінці місяця підвищувалась до 18–21 °С.

22–29 березня, в строки близькі до звичайних, здійснився перехід середньодобової температури повітря через +5 °С в бік підвищення, що в агрометеорології визначає стійке відновлення активної весняної вегетації озимих зернових культур.

Аномально холодною виявилась друга декада місяця: середньодобові температури повітря були на 2–10 °С нижчі за середню багаторічну норму і знаходились у межах 1–9 °С морозу, а мінімальна температура повітря в нічні години знижувалась по області здебільшого до 10–14 °С морозу.

Середня температура повітря за березень виявилась на 1,3–2,3 °С нижчою за середню багаторічну і становила по області 0,1–1,6 °С тепла.

Кількість опадів в середньому по області за даними метеостанцій склала 21 мм або 50 % кліматичної норми.

На завершення березня місяця запаси продуктивної вологи під пшеницею озимою після різних попередників були близькими до середніх багаторічних, характеризувалися як достатньо добрі та задовільні, і становили в орному шарі ґрунту 24–35 мм, в метровому шарі переважно 130–155 мм.

Стан посівів озимих зернових культур є задовільним, але в значній мірі буде залежати від погодних умов у подальшому, що пояснюється порівняно слабким розвитком переважної кількості рослин, зокрема після соняшнику, які не мають достатньо розвиненої кореневої системи і не здатні використовувати запаси вологи з більш глибоких шарів ґрунту.

Обстеження посівів пшениці озимої рекомендованих строків сівби показало, що після кращих попередників (чорний пар, горох та ріпак) рослини знаходяться переважно в доброму морфофізіологічному стані, а саме налічують 3–5 пагонів, мають висоту 18–22 см та густоту стояння 422–460 шт./м 2 . В гіршому стані залишаються посіви по небажаних з агрономічної точки зору попередниках озимих зернових культур (соняшник, стерньові зернові культури), де рослини висотою 12–18 см та густотою стояння 260–415 шт./м 2 налічують лише 2–3 листки, або ж знаходяться на початку фази кущіння.

Закінчення перезимівлі озимини відбувалося при задовільних погодних умовах, загрозливих агрометеорологічних явищ в цей час не спостерігалось.

Повернутися до списку