ГоловнаНовини

04 травня 2022

ІНФОРМАЦІЯ

 

     За даними регіонального ЦГМ в третій декаді квітня на Дніпропетровщині спостерігалась нестійка за температурним режимом, з частими опадами погода. Середньодобові температури повітря на початку та наприкінці декади були нижчі за норму на 1–5 °С і становили 6–12 °С, а в середині декади, навпаки, перевищували норму на 2–5 °С і становили 14–17 °С.
Середня температура повітря за декаду виявилась близькою до кліматичної норми і варіювала у межах 11,5–12,5 °С. Максимальна температура повітря в найтепліші дні в середині декади підвищувалась по області до 23–25 °С, а на поверхні ґрунту – до 41–51 °С. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі на початку декади знижувалась до 1–5 °С, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см в окремих районах відмічались заморозки до -2 °С.
     Опади різної інтенсивності у вигляді дощу відмічалися протягом 3–4 діб, їх кількість по області склала 3–10 мм, або 25–85 % декадної норми, на північному сході та центральних районах випало 11–27 мм, що становить 90–225 % декадної норми.
Залежно від району області середньодекадні значення відносної вологості повітря становили 64–70 %, а впродовж однієї–двох діб в денні години знижувались до 30 % і нижче.
Загалом, у квітні спостерігалась нестійка, із значними опадами погода. Дуже теплою виявилась перша декада квітня, в другій декаді місяця переважав понижений температурний режим. Середня температура повітря за квітень виявилась близькою до середньої багаторічної і становила по області 9,5–10,5 °С.
Середня кількість опадів за даними метеостанцій за квітень склала 59 мм або 148 % кліматичної норми.
     Станом на 30 квітня в середньому по області ефективного тепла вище +5 °С накопичилось 183 °С, в 2021 році на цю дату накопичилось 117 °С при нормі 166 °С, вище +10 °С накопичилось 50 °С, в 2021 році 16 °С при нормі 46 °С.
Запаси продуктивної вологи в ґрунті під пшеницею озимою після різних попередників наприкінці квітня були достатні та оптимальні і становили в орному шарі 27–42 мм, в шарі ґрунту 0–100 см переважно 160–184 мм, по непарових попередниках 126–152 мм
     Обстеження посівів пшениці озимої на початку травня показало, що у рослин ранніх строків сівби (5–15 вересня) після кращих попередників відмічається утворення другого міжвуззля (фаза виходу в трубку), вони мають середню висоту 34–40 см, кількість пагонів залежно від сорту становить 5–7 шт./рослину. Пшениця озима, сівбу якої проводили 20–30 вересня, знаходиться у фазі виходу рослин в трубку, має висоту 30–36 см та налічує в середньому 3–5 пагони. Рослини пізніх строків сівби (5–15 жовтня) мають висоту 28–32 см, налічують 2–4 пагони і знаходяться на початку фази виходу в трубку. Пшениця озима, яку висівали після непарових попередників, за своїми морфобіологічними показниками певною мірою поступається озимині, що висівалася після кращих попередників. Найбільше відставання її в рості і розвитку спостерігається на посівах після соняшнику, де рослини незалежно від строку сівби сформували в середньому по 2–3 пагони висотою 25–30 см та знаходяться на початку фази виходу в трубку.
     Приймаючи до уваги те, що гідротермічні умови весняного періоду були достатньо сприятливими для розвитку бур’янів, на полях пшениці озимої після непарових попередників (особливо після соняшнику) спостерігається значний рівень забур’яненості, а тому застосування гербіцидів є обов’язковим елементом догляду за такими посівами, особливо низькорослих сортів. Основний видовий спектр бур’янів в степовій зоні дозволяють ефективно контролювати такі гербіциди, як гроділ максі (100 г/га), лінтур (0–15 л/га), логран (8–10 г/га), гранстар (20–25 г/га), діален супер (0,8 л/га), амінна сіль 2,4-Д (0,7–1,2 л/га).
Значну увагу слід приділити захисту озимини від хвороб та шкідників, особливо добре розвинених посівів після кращих попередників і підживлених у ранньовесняний (до початку активної вегетації рослин) та весняний (в кінці фази кущіння рослин) періоди. При перевищенні економічних порогів шкодочинності хворобами (борошниста роса, септоріоз листя) та шкідниками (клоп-шкідлива черепашка) слід застосовувати відповідно фунгіциди фалькон (0,6 л/га), солігор, альто супер та інсектициди децис профі (0,04 л/га), актара, карате зеон або ж їх аналоги.
     При одночасній потребі використання в посівах гербіциду, фунгіциду та інсектициду, економічно доцільно поєднувати ці обприскування в єдиному агроприйомі, використовуючи бакову суміш із цих препаратів.
Стан посівів озимих зернових культур на переважній більшості площ є добрий та задовільний, але насамперед там, де сівба проводилася в оптимальні строки по кращих і удобрених попередниках.

Повернутися до списку